BIANCA TEMNEANU

DATA NAȘTERII: 25.08.1992
ORAȘUL NATAL: CÂMPULUNG MOLDOVENESC
ORAȘUL DE REZIDENȚĂ: CLUJ NAPOCA
E-MAIL: [email protected]
FACEBOOK: https://www.facebook.com/bianca.temneanu.3

CULOAREA OCHILOR: CĂPRUI
CULOAREA PĂRULUI: ȘATEN
LUNGIMEA PĂRULUI: SCURT

STUDII

2020 – Facultatea de Teatru și Film, domeniul Teatru, specializarea Artele Spectacolului, Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca

TEATRU

Mașa/Arkadina/Ranevskaia/Olga în Suflete zbuciumate, étude-uri cehoviene după „Livada de vișini”, „Pescărușul” și „Trei surori” de A.P. Cehov, regia Aleksandr Ogarjov

Copil/Nebuna/Cor/Matroană/Victimă în 24 August, examen-spectacol de teatru nonverbal, regia Miklós Bács, Irina Wintze, Camelia Curuțiu, Tudor Lucanu

Majoretă/Mary/Mama/Prostituată în Noapte bună, Billy Milligan!, dramatizare colectivă a romanului Mințile lui Billy Milligan, de Daniel Keyes, regia Miklós Bács, Irina Wintze, Camelia Curuțiu, Tudor Lucanu

Colombina în Un’Anima, examen-spectacol de Commedia dell’arte, regia Miklós Bács, Irina Wintze, Camelia Curuțiu, Tudor Lucanu

Lady Constance/Vrăjitoare/Soldat/Ucigaș în Coroana /The Crown, examen-spectacol Shakespeare, regia Miklós Bács, Irina Wintze, Camelia Curuțiu, Tudor Lucanu

Performer în Povești corecte politic de speriat copiii, spectacol coregrafic, după ,,Povești corecte politic de adormit copiii’’ de James Finn Garner, regia Andrea Gavriliu

Monique în Bucătăria de Arnold Wesker, regia Tudor Lucanu

APTITUDINI

LIMBI VORBITE: română****, engleză***, franceză**, italiană**, spaniolă* (fluent****, avansat***, intermediar**, începător*)

MUZICĂ, DANS: canto (voce: soprană), dans contemporan, balet, step

SPORTURI: acrobație, lupte scenice, scrimă scenică

ALTELE: desen, machiaj scenic

WORKSHOPURI

Laborator teatral: étude-uri pe baza pieselor de teatru ale lui A.P. Cehov („Livada de vișini”, „Trei surori”, „Pescărușul”), coordonator Aleksandr Ogarjov, 29 noiembrie – 7 decembrie 2019

Feldenkrais technique, susținut de Alon Ritter, 5-7 noiembrie 2019

Fitzmaurice Voicework, susținut de Alida Bevk, 1-3 martie 2019

Curs: Educarea expresiei corporale, susținut de Andrea Gavriliu, 2018-2019

Theatresports, susținut de Dragoș Muscalu, 2018

Compoziție corporală: Commedia dell’arte, susținut de Ștefan Lupu, 10-15 decembrie 2018

Workshop în tehnica Tadashi Suzuki, susținut de Cătălin Codreanu, martie-iunie 2018

Alexander Technique, susținut de prof. John Hunter, 16-17 aprilie 2018

Master Class Body Art International, susținut de Janni Giannikakis, 11 martie 2018

PEM – The Perdekamp Emotional Method, susținut de  Stephan Perdekamp și Kristina Heuer, 26 februarie – 2 martie 2018

Tehnica statuilor vivante, susținut de Mihai Mălaimare, 7-9 noiembrie 2017