DRAGOȘ IONIȚĂ

DATA NAȘTERII: 12 noiembrie 1998
ORAȘUL NATAL: BUCUREŞTI
ORAȘUL DE REZIDENȚĂ: CLUJ NAPOCA
E-MAIL: [email protected]

FACEBOOK: https://www.facebook.com/dragosionita98
CULOAREA OCHILOR: albaștri
CULOAREA PĂRULUI: şaten
LUNGIMEA PĂRULUI: scurt

STUDII

2020 –  Facultatea de Teatru și Film, domeniul Teatru, specializarea Artele Spectacolului, Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca

TEATRU

Billy Flynn  în Chicago, Fred Ebb și Bob Fosse, versuri de Fred Ebb, muzica de John Kander FTF, UBB Cluj, 2020

 Alfredo în Bucătăria de Arnold Wesker, regia Tudor Lucanu, FTF, UBB Cluj, 2020

Alain în Zeul măcelului de Yasmina Reza, regia Claudiu Mureșan, FTF, UBB Cluj, 2019

Slavik în Prințesa de cartier de Andrei Ivanov, regia Robert Kocsis, FTF, UBB Cluj, 2019

 Kulîghin, Dorn în Suflete zbuciumate, după „Trei surori”, „Pescărușul” și „Livada de vișini” de A.P. Cehov, regia Aleksandr Ogarjov, FTF, UBB Cluj, 2019

Eugen Țurcanu, Inspectorul, Zaharia, Aurel Vișovan în PE EI!, spectacol experiment despre Fenomenul Pitești, bazat pe mărturiile foștilor deținuți regia Ionuț Caras (Texte bune în locuri nebune), Memorialul Închisoarea Pitești, 2019

Regele Ioan în The Crown, după texte de William Shakespeare, FTF, UBB Cluj, 2019

Ivan Vasilievici în Cerere în căsătorie de A. P. Cehov, regia Claudiu Mureșan, FTF, UBB Cluj, 2019

Amorezul în „Un’Anima!”, spectacol de commedia dell’arte, FTF, UBB Cluj, 2018

Corifeul în Oedip Rege de Sofocle, regia Robert Kocsis, FTF, UBB Cluj, 2018

Eteocles în Fenicienele de Euripide, regia Roman Malai, FTF, UBB Cluj, 2018

Thom în Thom Pain de Will Eno, regia Rhea Bîrsășteanu, Teatrul LUNI de la Green Hours, București, 2018

Raul în Ușa închisă, după Ana-Maria Sandu, regia Maria Gyongyver, FTF, UBB Cluj, 2018

 Steve și Ziaristul în Noapte bună, Billy Milligan!, după Mințile lui Billy Milligan de Daniel Keyes FTF, UBB Cluj, 2018

 Xantias și alte roluri în 24 August FTF, UBB Cluj, 2017

Cris în Fermoare, nasturi și capse de Mihai Ignat, regia Ion Moldoveanu, Casa de Cultură a Studenților, Galați, 2016

Decanul, Studentul La Matematică și Studentul la Academia de Poliție în Your Job, scenariu colectiv, regia Oana Mogoș, Casa de Cultură a Studenților, Galați, 2016

Bill în Flori, fete, filme sau băieți de Mimi Brănescu, regia Florin Toma, Teatrul Dramatic Fani Tardini, Galați, 2015

APTITUDINI

LIMBI VORBITE:   Engleză (US, UK)**
( * nativ, ** fluent )

MUZICĂ ȘI DANS: bariton înalt/tenor,canto pop/canto clasic, dans contemporan, balet, jazz

SPORTURI:  scrimă scenică,  echitație, role, schi, înot, ciclism, volei.

ALTELE: catalige, lupte scenice, acrobație, statuie vivantă.

PERMIS AUTO:  DA

WORKSHOPURI

Fitzmaurice Voicework, coordonator Alida Bevk, 2019

Feldenkrais technique, coordonator Alon Ritter, 2019

Laborator teatral: étude-uri pe baza pieselor de teatru ale lui A.P. Cehov („Livada de vișini”, „Trei surori”, „Pescărușul”), coordonator Aleksandr Ogarjov, 2019

Educarea expresiei corporale (curs), coordonator Andreea Gavriliu, 2018-2019

PEM – The Perdekamp Emotional Method, coordonator Stephan Perdekamp și Kristina Heuer, 2018

Theatresports, coordonator Dragoș Muscalu, 2018

Tehnica Tadashi Suzuki, coordonator Cătălin Codreanu, martie-iunie 2018

Compoziție corporală: Commedia dell’arte, coordonator Ștefan Lupu, 2018

Alexander Technique, coordonator prof. John Hunter, 2018

Jazz dance technique, coordonator David Strnad (Cehia), 2018

Metre and Meaning in Shakespeare’s Plays – Speaking Shakespeare’s verse, coordonator Edward Lewis (UK), 2018

The Mihuț Method/Stanislavski Method, coordonator Mihaela Mihuț (USA), 2018

Exploring the Unchained Voice – Roy Hart method, coordonator Diane Smith (USA), 2018

Gravity and Grace, coordonator Gabriella Zeno (Italia), 2018

The Actor’s Playground / Meisner method, coordonator Adrienne Ferguson (Austria), 2018

Meisner Technique for Scene Developement, coordonator John Freeman (UK), 2018

History of Acting: From Theory to Practice (Stanislavski, Meyerhold, Vahtangov, Michael Cehov, Stella Adler, Meisner), coordonator Evdokimos Tsolakidis (Grecia), 2018

Tehnica statuilor vivante, coordonator Mihai Mălaimare, 2017

Workshop de voce și mișcare, coordonator Eugenio Barba, 2017