ILEANA URSU

DATA NAȘTERII: 20.05.1998
ORAȘUL NATAL: BRAȘOV
ORAȘUL DE REZIDENȚĂ: CLUJ NAPOCA
E-MAIL: [email protected]

CULOAREA OCHILOR: albastru-verzi
CULOAREA PĂRULUI: şaten
LUNGIMEA PARULUI: mediu

STUDII

2020 – Facultatea de Teatru și Film, domeniul Teatru, specializarea Artele Spectacolului, Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca

TEATRU

Chef în Bucătăria, după piesa The kitchen de Arnold Wesker, regia Tudor Lucanu, 2020

Prințesa feministă în Povești corecte politic de speriat copiii, spectacol coregrafic, regia Andrea Gavriliu, 2019

Irinia, Mașa, Olga în Suflete zbuciumate, spectacol după texte de Cehov, regia Aleksandr Ogarjov (Rusia), 2019

Regine în Strigoii de Henrik Ibsen, spectacol-examen al clasei de regie prof. Răzvan Mureșan, regia Anda Drăgan, 2019

Regina Izabella, Vrăjitoarea 1 în Coroana/The crown, scenariu colectiv pe texte de William Shakespeare și Christopher Marlowe, regia Miklos Bacs, Irina Wintze, Tudor Lucanu, Facultatea de Teatru şi Film, Universitatea „Babeş-Bolyai” Cluj-Napoca, 2018

Ioana în O viață normală, musical hip-hop și comedie satirică de Norbert Boda, 2018

Truffaldino în Un’anima!, spectacol de Commedia dell’Arte, Miklos Bacs, Irina Wintze, 2018

Christene, Trina în Noapte bună, Billy Milligan!, spectacol-dramatizare după romanul Mințile lui Billy Milligan de Daniel Keys, regia Miklos Bacs, Irina Wintze, 2017

Vestala, Florăreasa, Clarvăzătoarea în 24 august, spectacol de teatru nonverbal, regia Miklos Bacs, Irina Wintze, 2017

FILM

Liv în A trebuit să amanetez diamantul, text și regie Iulia Enkelana, scurtmetraj selectat la Retrospective of Jupiter, Southeast Regional Film Festival și la Lift-Off Global Network, 2019

APTITUDINI

LIMBI VORBITE: ENGLEZĂ**, FRANCEZĂ**
( ** fluent )

MUZICĂ ȘI DANS: CANTO(MEZZOSOPRANĂ), BALET, DANS SPORTIV, DANS CONTEMPORAN & JAZZ, STEP

SPORTURI: CICLISM, ÎNOT, ROLE, PATINAJ, SCRIMĂ SCENICĂ, ELEMENTE DE ARTE MARȚIALE JAPONEZE (TADASHI SUZUKI)

ALTELE: LUPTE SCENICE, ACROBAȚIE, CATALIGE

PERMIS AUTO:  DA

WORKSHOPS

Fitzmaurice Voicework cu Alida Bevk, Facultatea de Teatru și Film, UBB Cluj, 1-3 martie 2019

Meisner technique cu Mihaela Sîrbu, Facultatea de Teatru și Film, UBB Cluj, 25-27 octombrie, 2019

Feldenkrais technique cu Alon Ritter, Facultatea de Teatru și Film, UBB Cluj, 5-7 noiembrie 2019

Etude pe baza pieselor lui Anton Pavlovici Cehov – ,,Trei surori”, ,,Pescărușul” și ,,Livada de vișini”, cu Aleksandr Ogarjov de la Școala de Artă Dramatică fondată de Anatolj Vasiliev, Moscova), 2019

The Perdekamp Emotional Method cu Stephan Perdekamp & Kristina Heuer – Facultatea de Teatru și Televiziune UBB, 2018

Master Class Body Art International, susținut de Global Master Trainer Janni Giannikakis, Facultatea de Teatru și Televiziune UBB Cluj,  martie 2018

Tadashi Suzuk, susținut de Catalin Codreanu, Facultatea de Teatru și Televiziune UBB Cluj, martie-iunie 2018

Alexander Technique with professor Hunt, Facultatea de Teatru si Televiziune UBB Cluj, 16-17 aprilie 2018

Commedia dell Arte cu Ștefan Lupu, Facultatea de Teatru și Film, UBB Cluj, 10-15 decembrie, 2018

Statuia Vivantă, susținut de Mihai Mălaimare, 7-9 noiembrie 2017