Preselectia/2017

UNITER organizează preselecţia pentru „GALA TÂNĂRULUI ACTOR – HOP!”, a XX-a ediţie, în perioada 10 – 12 iulie 2017 (cu posibiltatea de prelungire, în funcție de numărul concurenților înscriși), la Teatrul Național I. L. Caragiale din Bucureşti, Sala Mică.

Ne adresăm tuturor actorilor care au absolvit facultatea (licență) începând cu promoţia 2013.

Candidaţii trebuie să trimită la adresa de email [email protected] un curriculum vitae, copie după diploma de absolvire sau după adeverință în cazul absolvenților anului 2017, o fotografie (portret, rezoluţie 300 dpi) şi titlul exercițiului prezentat. De asemenea, dacă sunt anumite cerințe tehnice pe care le putem asigura, vă rugăm să le menționați.
Data limită de înscriere este 30 iunie 2017.

SPOT GALA HOP 2017
Concept & Regie: Cristian Pascariu
Actori: Ionuț Caras, Andrei Stehan, Radu Lărgeanu, Matei Rotaru

Tema acestei ediții:

SINGURĂTATE – Suportabila singurătate a fiinţei la A.P.Cehov

La Secţiunea INDIVIDUAL preselecţia va consta în două probe:

  1. Prezentarea unui moment scenic pe tema impusă, având ca bază texte din opera lui A.P.Cehov ( scrisori, nuvele, piese de teatru).
    Durata maximă: 5 minute.
  2. Prezentarea unui moment scenic, la libera alegere, care să evidenţieze calităţile şi preocupările stilistice ale candidatului.
    Durata maximă: 5 minute.

    Durata momentului scenic pe tema impusă poate fi depăşită până la maximum 10 minute.

La Secţiunea GRUP concurenţii vor pregăti un spectacol/studiu/work in progress (multi-media, instalaţie, teatru fizic, teatru dans, performance) având ca suport un text cehovian sau un text al unui autor modern, contemporan ce are ca temă revizitarea operei cehoviene. Durata maximă: 30 minute. Componenţa maximă a unui grup – 6 persoane.

MAIA MORGENSTERN
Actriță

MARCEL IUREȘ
Actor

PETRU VUTCĂRĂU
Actor, Regizor

SECTIUNEA INDIVIDUAL

  1. Ştefan Craiu, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti
  2. Adrian Dima, Universitatea Hyperion – Facultatea de Arte, Bucureşti
  3. Blanca Doba, Universitatea „Babeş – Bolyai” Cluj-Napoca
  4. Alexandra Duşa, Universitatea „Babeş – Bolyai” Cluj-Napoca
  5. Maria Mitu, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti
  6. Marcela Nistor, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti
  7. Mihai Niţu, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti
  8. Cosmina Olariu, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti
  9. Dan Pughineanu, Universitatea „Babeş – Bolyai” Cluj-Napoca
  10. Paul Radu, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti
  11. Theodora-Paula Gitana Sandu, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti
  12. Georgiana Vişan, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti

SECTIUNEA GRUP

  1. De ce, Anton Pavlovici Cehov ?, adaptare după Maşinăria Cehov de Matei Vişniec, regia Cătălin Bocîrnea, cu: Cosmin Stănilă, Irina Sibef, Nicole Burlacu, Alexandru Mihai Popa, Radu Dogaru, absolvenţi ai Universităţii „Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca
  2. moscoOova, după Trei surori de A.P. Cehov, regia Florin Liţă, cu: Adriana Aldea, Alexandru Cătănoiu, Oana Predescu, Eliza Teofănescu, absolvenţi ai Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti
  3. Pescăruşul de Boris Akunin, cu Crina Andriuca, Alexandru Chindriş, Robert Danci, Dan Ioniţă, Raluca Radu, Andrei Sabău, absolvenţi ai Universităţii „Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca

Din cauza faptului că doi dintre concurenţii înscrişi la preselecţie, la secţiunea Grup, nu întrunesc condiţiile de participare, respectiv nu au susţinut examenul de licenţă, exerciţiul Pescăruşul de Boris Akunin nu va participa la concursul Galei Tânărului Actor – HOP de la Costineşti, fiind descalificat.

În concurs rămân la secțiunea grup doar De ce, Anton Pavlovici Cehov? și moscoOova.