ANA BACIU

DATA NAȘTERII: 28.04.1998
ORAȘUL NATAL: BOTOȘANI
ORAȘUL DE REZIDENȚĂ: BUCUREȘTI
E-MAIL: [email protected]
FACEBOOK: https://www.facebook.com/ana.baciu.12

CULOAREA OCHILOR: CĂPRUI
CULOAREA PĂRULUI: NEGRU
LUNGIMEA PĂRULUI: SCURT

STUDII

2020 – Facultatea de Teatru și Film, domeniul Teatru, specializarea Artele Spectacolului, Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca

TEATRU

Copil/Sclavă în 24 August, scenariu după ultima zi din viața locuitorilor orașului Pompeii, regia Miklós Bács, Irina Wintze, Camelia Curuțiu-Zoicaș, Ciprian Scurtea

Kathy/Majoretă/Ginger/Wanda în Noapte bună, Billy Milligan!, dramatizare după „Mințile lui Billy Milligan” și „Războaiele lui Milligan” de Daniel Keyes, regia Miklós Bács, Irina Wintze, Camelia Curuțiu-Zoicaș, Tudor Lucanu, Ciprian Scurtea

Doamna Ciupe în Cu „x”, nu cu „cs” de Florin Macsim, regia Georgia Vasiu

Mezzi în Un’Anima!, scenariu colectiv, regia Miklós Bács, Irina Wintze, Camelia Curuțiu-Zoicaș, Tudor Lucanu, Ciprian Scurtea

Clitemnestra în Electra, adaptare după Sofocle, regia Tudor Dreve

Varia în Livada de vișini, adaptare după A.P. Cehov, regia Vlad Chiriac

Ioana D’Arc/Soldat în The Crown, după texte de William Shakespeare și Christopher Marlowe, regia Miklós Bács, Irina Wintze, Camelia Curuțiu-Zoicaș, Tudor Lucanu, Ciprian Scurtea

Mașa/Natața/Ranevskaia în Suflete zbuciumate, étude-uri cehoviene după „Livada de vișini”, „Pescărușul” și „Trei surori” de A.P. Cehov, regia Aleksandr Ogarjov

Performer în Povești corecte politic de speriat copiii, regia Andrea Gavriliu

Max în Bucătăria de Arnold Wesker, regia Tudor Lucanu

APTITUDINI

LIMBI VORBITE: *română, **engleză, ***franceză

( *nativ, ** fluent )

MUZICĂ ȘI DANS:  mezzosoprană, ukulele, muzicuță, plastic egg shaker, tamburină, dans contemporan, contact improvisation, balet, jazz, step

SPORTURI: scrimă scenică, lupte scenice și acrobație,  Qwan Ki Do, role, patine, ciclism, trotinetă, înot

ALTELE: statui vivante, machiaj scenic

WORKSHOPURI

Laborator teatral: étude-uri pe baza pieselor de teatru ale lui A.P. Cehov („Livada de vișini”, „Trei surori”, „Pescărușul”), coordonator Aleksandr Ogarjov, 29 noiembrie – 7 decembrie 2019

Feldenkrais technique, susținut de Alon Ritter, 5-7 noiembrie 2019

Fitzmaurice Voicework, susținut de Alida Bevk, 1-3 martie 2019

Curs: Educarea expresiei corporale, susținut de Andrea Gavriliu, 2018-2019

Compoziție corporală: Commedia dell’arte, susținut de Ștefan Lupu, 10-15 decembrie 2018

Theatresports, susținut de Dragoș Muscalu, 2018

Alexander Technique, susținut de prof. John Hunter, 16-17 aprilie 2018

Master Class Body Art International, susținut de Janni Giannikakis, 11 martie 2018

Workshop în tehnica Tadashi Suzuki, susținut de Cătălin Codreanu, martie-iunie 2018

PEM – The Perdekamp Emotional Method, susținut de  Stephan Perdekamp și Kristina Heuer, 26 februarie – 2 martie 2018

Tehnica statuilor vivante, susținut de Mihai Mălaimare, 7-9 noiembrie 2017

Workshop de voce și mișcare, susținut de Eugenio Barba, 2017