ANDREI DOMINTE

DATA NAȘTERII: 16.10.1995
ORAȘUL NATAL: TÂRGU NEAMȚ
ORAȘUL DE REZIDENȚĂ: BUCUREȘTI
E-MAIL: [email protected]

FACEBOOK: https://www.facebook.com/andrei.dominte.315
CULOAREA OCHILOR: CĂPRUI
CULOAREA PĂRULUI: ȘATEN
LUNGIMEA PĂRULUI: SCURT

STUDII

2020 – Facultatea de Teatru și Film, domeniul Teatru, specializarea Artele Spectacolului, Universitatea „Babeș-Bolyai”, Cluj-Napoca

TEATRU

Gladiatorul în 24 August, scenariu după ultima zi din viața locuitorilor orașului Pompeii, regia Miklós Bács, Irina Wintze, Camelia Curuțiu-Zoicaș & Ciprian Scurtea

Chalmer Milligan în Noapte bună, Billy Milligan!, dramatizare după „Mințile lui Billy Milligan” și „Războaiele lui Milligan” de Daniel Keyes, regia Miklós Bács, Irina Wintze, Camelia Curuțiu-Zoicaș, Tudor Lucanu & Ciprian Scurtea

Arlecchino în Un’Anima!, scenariu colectiv, regia Miklós Bács, Irina Wintze, Camelia Curuțiu-Zoicaș, Tudor Lucanu & Ciprian Scurtea

Ducele de York în The Crown, după texte de William Shakespeare și Christopher Marlowe, regia Miklós Bács, Irina Wintze, Camelia Curuțiu-Zoicaș, Tudor Lucanu & Ciprian Scurtea

Iakov/Cebutîkin/Verșinin în Suflete zbuciumate, étude-uri cehoviene după „Livada de vișini”, „Pescărușul” și „Trei surori” de A.P. Cehov, regia Aleksandr Ogarjov

 Lupul în Povești corecte politic de speriat copiii, regia Andrea Gavriliu

 Egist în Electra de Sofocle, regia Tudor Dreve

Stepan Stepanovici în Cerere în căsătorie de A.P. Cehov, regia Claudiu Mureșan

Lopahin în Livada de vișini de A.P. Cehov, regia Tudor Dreve

Kostea în Prințesa de cartier de Andrei Ivanov, regia Robert Kokcis

Dimitri în Bucătăria de Arnold Wesker, regia Tudor Lucanu

APTITUDINI

APTITUDINI

LIMBI VORBITE: *română, **engleză, **spaniolă

( *nativ, ** fluent )

MUZICĂ ȘI DANS:  canto clasic (bas-bariton), dans contemporan, balet

SPORTURI: scrimă scenic, lupte scenice, acrobație, aikido

ALTELE: statui vivante

PERMIS DE CONDUCERE: DA

WORKSHOPS

Laborator teatral: étude-uri pe baza pieselor de teatru ale lui A.P. Cehov („Livada de vișini”, „Trei surori”, „Pescărușul”), coordonator Aleksandr Ogarjov, 29 noiembrie – 7 decembrie 2019

Feldenkrais technique, susținut de Alon Ritter, 5-7 noiembrie 2019

Fitzmaurice Voicework, susținut de Alida Bevk, 1-3 martie 2019

Curs: Educarea expresiei corporale, susținut de Andrea Gavriliu, 2018-2019

Compoziție corporală: Commedia dell’arte, susținut de Ștefan Lupu, 10-15 decembrie 2018

Theatresports, susținut de Dragoș Muscalu, 2018

Alexander Technique,susținut de prof. John Hunter, 16-17 aprilie 2018

Master Class Body Art International, susținut de Janni Giannikakis, 11 martie 2018

Workshop în tehnica Tadashi Suzuki, susținut de  Cătălin Codreanu, martie-iunie 2018

PEM – The Perdekamp Emotional Method, susținut de  Stephan Perdekamp și Kristina Heuer, 26 februarie – 2 martie 2018

Tehnica statuilor vivante, susținut de Mihai Mălaimare, 7-9 noiembrie 2017

Workshop de voce și mișcare, susținut de Eugenio Barba, 2017