Maria Panainte

VÂRSTA: 29
ORAȘUL NATAL: Chişinău
ORAȘUL DE REZIDENȚĂ: Bucureşti
E-MAIL:  [email protected]

CULOAREA OCHILOR: căprui
CULOAREA PĂRULUI: şaten
LUNGIMEA PARULUI: lung

TEATRU

Bufon, On the roof, concept şi regie: Gigi Căciuleanu,2019,Teatrul Naţional Bucuresti; Modista, Strigatele Parisului, concept şi regie: Mihai Mălaimare, 2018, Teatrul Masca; Balerina,Bâlciul, concept şi regie:Mihai Mălaimare,2018,Teatrul Masca;

Paraschiva, Domișoara Nastasia, Mihai Mălaimare, 2017, Teatrul Masca ;

Lorrene/Prism, Handbag , Mark Ravenhill, concept si regie: Adela Bitica, 2012 , U.N.A.T.C;

Maşa,  Pescaruşul, A.P.Cehov,concept şi regie: Valeria Sitaru,2012, U.N.A.T.C ;

Anica Bolânda, La lilieci,  Marin Sorescu, concept: Ana Maria Nistor, regie: Valeria Sitaru

2012, Godot CaféTeatru;

Maude, M&M  ,Ştefan Caraiman, concept şi regie Cristian Bajora, 2012,  În Culise ;

FILM

Elena Ciungu, Criminal,Câine,Președinte, concept şi regie:Mike Savuica ,2018, Independent ;

Asistenta, Live,  concept şi regie :  Vlad Păunescu, 2014, Castel Film Studio ;

Dansatoare Tango, High Strung, regie Michael Damian, 2014, Castel Film Studio ;         

Alina Marinescu, Barza Gold, concept şi regie : Razvan Dincă, 2013, Independent;                                               

Fata, Va urma, concept şi regie :Mihai Ghiţă, 2012, U.N.A.T.C ;

COMMERCIAL
APTITUDINI

LIMBI VORBITE:   *română, **engleză, spaniolă
( * nativ, ** fluent )

MUZICĂ ȘI DANS: djembe/ teatru dans, teatru fizic, dans contemporan, vals, blues
( * nivel avansat )

SPORTURI: *ciclism, *role, aerobic, patine de gheață, tenis, înot, mini-golf, baschet
( * nivel avansat )

ALTE APTITUDINI: masaj, machiaj, desen, pictură, poezii

PERMIS AUTO:  DA

WORKSHOPS
Actorie/ Alte tipuri de Teatru: Devising Theatre – Carri Munn – 2018 – Cardiff – United Kingdom

Playback Theatre – Irina Ștefănescu – 2018 – Baia Mare – România

Workshop Internațional de Teatru Labirint Senzorial – Radu Ionescu & Deidre Matthee – 2016 – Cluj-Napoca – România

Actorie Nicolae Cristache – 2016 – 2019 – Târgu Mureș – România

Actorie Aleksander Ivanovscki  – 2017, 2019 – Târgu Mureș – România

Actorie/ improvizație Ioan Ardelean – 2016 -2019 –  Târgu Mureș – România

Improvizație Scott Johnson  – 2017 – Târgu Mureș – România
Actorie Claudiu Trandafir – 2017-  Târgu Mureș – România
Actorie Marija Milenkovic – 2018 – Târgu Mureș – România

Actorie Vlad Rădescu – 2016 – 2018 – Târgu Mureș – România

Teatru radiofonic Mihai Lungeanu – 2019 – Târgu Mureș – România

Dans/ Mișcare :  Verbatim Physical Theatre  – Matthew Gough -2018 – Cardiff – United Kingdom
Movement – Sean John – 2018 – Cardiff – United Kingdom

Physical Theatre  – Andrea Gavriliu – 2017 – Iași – România
GAGA dance – Natalia Iwaniec – 2017 – București – România

Axis Syllabus – Baris Mihci – 2017 – Târgu-Mureș – România

Dalcroze Eurhythmics – Adriana Ausch – 2016 – Târgu Mureș – România

Suzuki & Viewpoints – Ioan Ardelean – 2016 – Târgu Mureș – România