Astăzi începe Gala Tânărului Actor HOP, ediția 2018

Astăzi, 3 septembrie 2018, începem o nouă ediție a Galei HOP, în sala de spectacole a Complexului Vox Maris Costineşti. Vă invităm să fiţi alături de tinerii concurenţi, urmărind competiţia în transmisiune live, începând cu orele 16.30 aici:

Zilnic, până în data de 5 septembrie, începând cu ora 17.00 și până la ora 22.30 puteți urmări competiția de la Vox Maris Costinești, în transmisiune live. Dacă nu puteți fi alături de noi în timpul concursului, puteți urmări evenimentul ulterior pe www.galahop.ro.

Juriul care va decide laureații Galei HOP 2018 este format din:

FELIX ALEXA – regizor, ROBERTO BACCI – regizor, FLORIN PIERSIC JR. – actor, ANCA SIGARTĂU– actriţă, COSMINA OLARIU – actriță, câştigătoarea Premiului „Ştefan Iordache”, ediţia 2017.

La Costineşti juraţii vor alege câştigătorii din acest an pentru următoarele premii:

Premiul „Ştefan Iordache”, marele premiu al Galei HOP

Premiul pentru cea mai bună actriţă, secţiunea individual

Premiul pentru cel mai bun actor, secţiunea individual

Premiul „Cornel Todea” pentru cea mai bună trupă de actori

Premiul „Sică Alexandrescu”, Premiul special al juriului

Alte premii acordate în cadrul Galei Tânărului Actor HOP:

• Premiul „1/10 pentru FILM la TIFF”
    • Premiul pentru prestanță și rostire scenică – acordat de actrița Dorina Lazăr
  • Premiul Vox Maris – acordat câștigătorului Marelui Premiu
  • Premiul Publicului

Publicul poate vota pentru aproape 24 de ore începând cu 5 septembrie, ora 22.00, când se va termina concursul şi până în 6 septembrie, ora 20.00 când va începe festivitatea de premiere. Aflați câștigătorii ediției 21 a Galei HOP în direct !

Partenerul nostru de tradiţie, Societatea Română de Radiodifuziune vă ține la curent cu evoluția evenimentului prin emisiunile „Vorba de cultură” și „Scena și ecranul” . Îi puteți asculta live, de luni (3 septembrie) până vineri (7 septembrie), pe frecvențele Radio România Cultural sau la www.radioromaniacultural.ro, între orele 12:00 și 12:30 și 15.00 – 15.30. Emisiunile vor fi reluate în timpul transmisiunii live a concursului,  în intervalul 20.30 – 21.30.

Pe site-ul www.galahop.ro găsiți programul desfășurării evenimentelor de la Gala Tânărului Actor și fotografii care surprind atmosfera concursului dedicat actorilor aflați la începutul carierei lor artistice.

Nu uitaţi că puteţi afla mai multe despre actorii aflaţi în competiţie accesând http://galahop.ro/votul-publicului-2018/

Puteţi fi alături de ei şi pe contul oficial de Facebook al Galei (https://www.facebook.com/GalaHopGalaTanaruluiActor) şi pe contul oficial de YouTube al UNITER (UNITER ROMANIA).

*

Organizatori:

UNITER şi Vox Maris Grand Resort Costineşti

Proiect cultural finanțat de:

Ministerul Culturii şi Identităţii Naţionale

Co-producător:

Societatea Română de Televiziune

Parteneri:

Centru Cultural „Ștefan Iordache” și Primăria Sector 5

Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

ITI – Institutul International de Teatru, Secţia Română

TIFF – Festivalul Internaţional de Film Transilvania

Văzut de:

Radio Guerilla

Partener de tradiţie:

Societatea Română de Radiodifuziune

Partener media:

RoEvents

Partener de monitorizare:

MediaTrust

*

Gala Tânărului Actor HOP este un proiect al UNITER care sprijină debutul tinerilor artişti oferind oportunităţi de formare profesională şi viitoare colaborări.

Directorul artistic al Galei HOP este actorul şi profesorul universitar Miklós Bács.

Foto: Andrei Gîndac