VISUL DADA AL UNOR NOPŢI DE VARĂ – film documentar din culisele Galei HOP 2015, produs de Casa de Producţie TVR, coproducător UNITER, în regia Adei Maria-Ichim, este nominalizat la cea de-a 5-a ediţie a Festivalului de Film Documentar Românesc – Bucureşti Docuart Fest.

ruxandra-maniu-si-flavia-giurgiu-credit-foto-adi-bulboaca-45

Dedicat Galei Tânărului Actor HOP – eveniment teatral care „naşte” în fiecare an actorul total, actorul pregătit să marcheze viitorul teatrului românesc – filmul documentar VISUL DADA AL UNOR NOPŢI DE VARĂ prezintă în 52 de minute drumul Galei HOP 2015 – o poveste vie redată în imagini, fragmente din evoluţia concurenţilor şi interviuri cu participanţii de seamă ai Galei, actori, regizori şi directori de teatru.
Filmul a avut deja trei difuzări pe TVR 2, TVR Internaţional şi TVR HD.

În cadrul aceleiaşi secţiuni competiţionale documentar de televiziune, la BUCUREŞTI DOCUART FEST, mai sunt nominalizate: „Lume, ia-mă în braţe, eu vin”, regia Violeta Gorgos; „Flotant pe strada Ibrăileanu”, regia Vasile Arhire; „Parisul lui Matei”, regia Andreea Stiliuc şi „În căutarea Lostriţei”, regia Dan Curean.

Proiecţia filmului – subtitrată în limba engleză – este programată pentru ziua de miercuri, 28 septembrie, ora 20.30 la Studio „Horia Bernea” – Cinema Muzeul Ţăranului. Imediat după proiecţie, în prezenţa realizatorului documentarului şi a doi dintre câştigătorii Galei HOP 2015, Dana Marineci – câştigătoarea Marelui Premiu – Premiul „Ştefan Iordache” şi Cosmin Dominte – câştigătorul Premiului pentru prestanţă şi rostire scenică, publicul va avea posibilitatea să participe la o sesiune de întrebări şi răspunsuri care pătrund mai adânc în povestea ecranizată a documentarului.
Următoarea proiecţie este programată pentru duminică, 2 octombrie, ora 12.30 la Cinemateca Eforie.

GALA HOP 2015 – VISUL DADA AL UNOR NOPŢI DE VARĂ
Documentar HD, 52 min
Produs de Casa de producţie TVR, co-producător UNITER
Realizator: Ada-Maria Ichim
Producător: Silviu Jicman
Producător coordonator: Demeter András István
Echipa TV: imagine: Florin Miricioiu, Iustin Surpănelu, Mihai Cristian Fieruţ, Daniel Cojocaru; sunet: George Sandu; organizator producţie: Marius Flonta, Sorin Cristea;

post-procesare sunet: Victor Epure, Cornel Ciuleanu; editori imagine: Alin Caravia, Cristian Stan, Andrei Constantinescu, Andrei Tufaru, Elena Niţu, Sorin Tudor, Cosmin Găleată, Marius Bărbulescu.

DOCUART FEST 5 – cea mai recentă radiografie a documentarului românesc – va avea loc în perioada 27 septembrie – 2 octombrie la Bucureşti şi cuprinde 3 secţiuni competiţionale (secţiunea principală, secţiunea studenţească şi secţiunea documentar de televiziune), cu 25 de producţii.
Dedicat exclusiv filmului documentar românesc, Bucureşti Docuart Fest este la a 5-a ediţie de promovare a produselor culturale autohtone din lumea cinematografică. Devenit un adevărat fenomen, Festivalul îşi propune cu fiecare ediţie să aducă documentarul în atenţia oamenilor, să ofere şansa descoperii poveştilor de viaţă nescrise, suprinse de camerele de filmat.

Foto: Adi Bulboacă

UNITER