Unde-i Shakespeare, e putere

În a doua seară a Galei Tânărului Actor Hop din anul acesta, (care are ca temă principală teatru-coregrafic, „dansatorul ca fenomen al teatrului actual”) au urcat pe scena Teatrului de Stat din Constanța cu un exercițiu grup intitulat Shakespeare mechanics, adaptare după William Shakespeare, tinerii viitori actori: Radu Anastas, Carmen Pascu, Mara Pogângeanu, Theodora Popovici, Paul Predușel, Radu Tudoraș și Marian Vultur, studenți la Universitatea de Arte Târgu-Mureș, specializarea Actorie.

de Lavinia Lazăr

Au avut sincronizare la începutul momentului, apoi, au devenit prea concentrați pe parcurs și s-au bazat mai mult pe tehnicitate și pe o robotizare a mișcărilor. Coregrafia evidențiază transformările personajelor și vine în completarea replicilor puternice ce au la bază mesaje ce dăinuiesc și în actualitate: „A fi sau nu a fi”,  „Am să te omor, apoi te voi iubi”, „Cu toții suntem slabi”, „Tăcere, tăcere, tăcere”. Pentru acest colaj de replici, se cerea și mai multă forță, încărcătură emoțională și mai multă tărie, mai mult crez în joc, căci totul este acolo, în cuvintele rămase de la Shakespeare.

De fapt, mișcările devin exprimările non-verbale ale replicilor, actorii fiind așezați și pe câteva cuburi, sugerând și mai multă ambiguitate, reinterpretare, dar și momente în care intensitatea suspansului creștea.

A urmat proba impusă, în care fiecare dintre ei a avut câte un moment individual de maximum două minute în care au respectat un set riguros de douăsprezece reguli. Un exercițiu util pentru fiecare actor. Să fii singur pe scenă și să acaparezi prin energie este, până la urmă, un pariu cu care lucrezi mult timp. În general, s-au bazat, evident, pe pantomimă combinată cu elemente coregrafice.

Următorul grup de la Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca, Facultatea de Teatru și Televiziune, secția Actorie, format din Yannick Becher, Ștefan Dogaru, Francesca Fülöp, Robert Iosif, Ștefan Bogdan Liță a interpretat cu un umor fin Richard sunt eu!, adaptare după William Shakespeare. Au început cu un moment foarte bine gândit, o autoironie realizată cu tact și măsură: „Bună seara! Bine am venit la Gala Hop! Noi ne bucurăm foarte mult pentru că așteptăm de trei ani de zile să venim aici și am văzut că s-au dat teme precum Shakespeare, Cehov, Pirandello și ne așteptam să jucăm și noi un rol de acesta mare cum ar fi Hamlet, Ofelia, dar s-a dat tema DansActorul și pentru că am rămas blocați în ideea de roluri mari am ales să facem Richard al III-lea pentru că este un mare rol pe care un actor poate să-l facă.”

Oare e atât e bine să joci Richard al III-lea? Să fii în locul lui? Cum e să fii batjocorit de ceilalți și cum e schimbarea de rol? „Să vezi și tu cum e”! Asta au scos în prim plan actorii carismatici, dinamici, cu simț de răspundere. Moment care s-a omogenizat și s-a completat! Actorii au știut să se asculte pe scenă și să se completeze de la început până la finalul momentului artistic.

Actorii menționați mai sus, au realizat și proba impusă care a dovedit încă odată că merită să fie aici. Momente amuzante, momente de pantomimă, momente de reflexie ce sugerează traiectoria vieții sau ironii asupra dansului au fost câteva dintre ideile prin intermediul cărora s-au concentrat și au ales să le exprime pe scenă.

Emoțiile se amplifică în cadrul acestui concurs dedicat tinerilor actori, iar ei sunt din ce în ce mai dispuși să privească fiecare în interiorul inimii lor de DansActori.

Foto: Andrei Gîndac

Gigi Căciuleanu: „Speranța mea este să ajungem să prețuim mișcarea“

July 10, 2020/by galahop

Cum a fost la Gala HOP 2019? Sau despre DansActorul unui septembrie la Constanța

July 9, 2020/by galahop

Gala HOP 2020 – o precizare

June 24, 2020/by galahop

Juriul de preselecție al Galei HOP – Gala Tânărului Actor, ediția 2020

June 17, 2020/by galahop

Preselecția pentru GALA HOP – GALA TÂNĂRULUI ACTOR, EDIȚIA 2020

June 9, 2020/by galahop

Ce este AGENȚIA HOP 2019?

September 26, 2019/by galahop

Alchimia DansActorului (Idei în Zig-Zag). Gigi Căciuleanu în armonie cu propriile gânduri

September 12, 2019/by galahop

HOP LA TREABOSTE!

September 11, 2019/by galahop

LAUREAŢII GALEI TÂNĂRULUI ACTOR HOP 2019

September 6, 2019/by galahop

Încheiere la înălțime a Galei HOP 2019: „On The Roof”, spectacolul dans-actoricesc creat de Gigi Căciuleanu cu concurenți ai Galei

September 6, 2019/by galahop

Nocturnele HOP 2019: O discuție-spectacol despre arta și provocările dans-actorului

September 5, 2019/by galahop

Nocturnele celei de-a doua seri a Galei HOP 2019: Duelul Caramitru-Căciuleanu și arta de a face spectacol

September 4, 2019/by galahop

„O întâmplare… cu jazz”, un film documentar stil Cinéma Vérité cu și despre Miriam Răducanu, de Mircea Albuțiu, la Gala HOP 2019

September 3, 2019/by galahop

Bine ați venit la Gala HOP!

September 2, 2019/by galahop

5 ZILE PÂNĂ LA GALA TÂNĂRULUI ACTOR HOP 2019 (2-5 septembrie)

August 28, 2019/by galahop

THESPIS – Revista Galei HOP

August 26, 2019/by galahop

On the Roof, pe scena Galei HOP 2019

August 21, 2019/by galahop

Juriul de concurs al Galei Tânărului Actor HOP, 2019

August 13, 2019/by galahop

GALA HOP 2019. Urmăriţi şi votaţi DansActorul!

August 8, 2019/by galahop

Gigi Căciuleanu, directorul Galei HOP, premieră ON THE ROOF cu Compania „Ad-Hop”!

July 17, 2019/by galahop

CÂŞTIGĂTORII PRESELECŢIEI PENTRU GALA TÂNĂRULUI ACTOR HOP 2019

June 14, 2019/by galahop

DansActori, în prim-plan. Ultima zi de preselecții pentru Gala HOP 2019